moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
vodMobilPocket PCPClnkyLicenn ujednnKontakt
  

Linux - server distribuce I. - Instalace

Rozhodl jsem se pustit se do serverové distribuce Linuxu. Tento seriál je víceméně o mých poznatcích co a jak, vč. záseků. Na začátku jsem si definoval co od této zkušenosti čekám a moje snaha bude tyto body splnit. Třeba tady najdete odpověď na Vaše problémy a pokud ne, budu rád pokud mi napíšete, a já Vám rád pomůžu nebo aspoň poznám řešení = ušetřený čas.
Rozhodně nepojímám seriál tak že bych vše vysvětloval do podrobna, zeptáte-li se a budu vědět poradím, ale vycházím z toho že pokud problém nakousnu, případně povím jedno z řešení jistě si potom bez problémů najdete i jiné. Článek popisuje úplný začátečník takže nehledejte zde žádné úžasné vychytávky ani nic podobného, naopak je zase vhodný pro jiné začínající linuxáře.

Definované body

Vypsal jsem si v pár bodech co se budu snažit postupně rozchodit. Samozřejmě že cesta k těmto výsledkům vede přes další drobné body, které je třeba překonat. Ty ale rozepíšu až během textu.

Požadavky

- aby byl videt v MS siti stanicemi i serverem pres okolni PC
- chtel bych na nem silet tiskarny, slozky , bylo li by mozne nastavovanim pristupovych prav pro uzivatele (cteni, zapis)
- aby vedl domenovou politiku site (pro MS stanice)
- aby se podridil domenove politice site MS serveru = aby v nem byly stejni uzivatele se stejnymi pravami a aby mohl na siti delat pod prihlasenym uzivatelem ruzne akce (zapis do sdilenych slozek apod)
- aby fungoval na nem postovni server
- rozchodit jej pro web prostor (pridelovani ftp adresaru + jejich aliasy a spousteni)
- aby se na nem dala spustit win aplikace a ta bezela nonstop
- vzdalena sprava bodu viz vyse, pripadne neco jako VNC pro pc
- aby se na nem mohlo spustit nejake gui pro snazsi nastavovani a praci

Odpovědi

- samba
- samba
- kerberos
- kerberos
- gmail, sendmail
- apache
- asi wine
- umi to Xka primo, pripojeni z windows pouze komercni (pekna palka)
- X

Volba a stažení distribuce

Distribucí je jistě mnoho a některé jsou placené, jiné zdarma. Rohodoval jsem se mezi distribuci Fedora a Debian, nakonec zvítězil Debian.
Stáhnul jsem si dlehčenou instalaci v CZ. Budete-li hledat na netu, hledejte debian+download+install Jinak pro usnadnění zde je link www.debian.org/CD/netinst/.
Stáhněte si Network install from a minimal CD. Nainstalují je jenom nutné části a vytvoří se bootovací CD. Pokud používáte standartní PC tzn. jako většina lidí v ČR Pentia a AMD CPU, potom hledejte položku i386.
Zobrazí se vám nekolik image CD. stáhněte si debian-40r1-i386-netinst.iso, důležité je slovíčko: netinst.
Po stažení a vypálení na CD (třeba na přepisovatelné) z něj nabootujte.

Spuštění Instalace

Spusťte instalci v PC. Vyzve vás to k zadání cest.
- Home - kam se budou ukládat uživatelské soubory (u Windows např. dokumenty, profil apod.)
- Boot - zde si Linux vytvoří své malé bootovací místečko (naháže si tam věci aby věděl co kde spustit při zapnutí PC).
- Ext2 - no a zde uloží systém (něco jako c:\windows).
Překvapilo mě že si vyloženě vynutil při instalaci rozdělení HDD na tyto tři viz výše popsané takže DOPORU4UJI INSTALOVAT na ČISTÝ HDD!
No kdyby se vám to nechtělo nastavovat ručně je tam chytře nabídnutý tzv. Assistent, který vše potřebné nastaví za vás. Začínáte-li, tak ho použijte, ušetříte si trápení a čas.
DŮLEŮITÉ: Bez Ext2, nebo Ext3 (dle verze) vám instalace neproběhne v pořádku.

Průběh instalace

Hned v prvních krocích se vás to optá na který Server se chcete připojit. S tímto Serverem potom budete celou dobu komunikovat ohledně aktualizací, stahování balíčků apod. Osobně sem se připojil k serveru Univerzity v Pha. A to z toho důvodu, že Univerzity mají povětšinou stabilní, velmi rychlé a stálé připojení a čas se o takovéto věci start. Přece jenom jde o to vzdělání a zlepšení úrovně i v této oblasti no ne? Ovšem nezoufejte kdyby jste si vybrali špatně, po nainstalování lze jistě kdykoliv změnit.
Pak se vás při instalaci optá na takové věci jako jaký jazyk, datum apod. věci. Zajímavé spíše je výběr balíčků které si stáhnout a nainstalovat. To se nabídne v některém z kroků instalace, takže si na to v klidu počkejte. Osobně sem zaškrtl vše. Pokud máte na HDD dost místa udělejte to taky, ušetříte si opět starosti.
Jen zmíním že Databáze která se bude instalovat je PostgreSQL, nikoliv MySQL. Ale to možná opět záleží na tom jaký server jsem si pro balíčky vybral.

Seznam zdrojů odkud se balíčky získávají

Pro svou činnost používá APT soubor, který je seznamem 'zdrojů', ze kterých se balíčky získávají. Tímto souborem je

Instalace balíčků

Pokud potřebujete doinstalovat nějaký balíček který v instalaci nebyl slouží k tomu příkaz:

Protože v mé základní instalaci nebyl balíček MC - souborový manažer, tak jsem si ho doinstaloval i s některými dalšími programy.
- MC (MC) - souborový manažer
- X (XFREE86 / XORG) - grafické prostředí
- (GNOME / KDE ) - manažer woken
v závorce je příkaz pro instalaci, Linux si potrpí na velká a malá písmena. Pokud je více variant oddělil sem je lomítkem. Z Shellu se to spouští tím prvním příkazem.

Odkazy

http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-basico.cs.html

9.11.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Poet nvtev: 8423.213