moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

Windows - Práce s zipovacími a balícími programy

ZipGenius
WinZip
WinRar

Ukážeme si princip práce s archivačními programy. Vysvětlíme si k čemu jsou dobré a k čemu slouží. Předvedu názorný postup v programu WinZip, Winrar a zipGenius. Projdeme si, kde tyto SW stáhnout, jak nainstalovat a v neposlední řadě jak je použít.

Upozornění: vzhledem k tomu že jsem líný tvor, tak nejsou všechny obrázky číslovány chronologicky za sebou. Ale pouze chronologicky číslov=any pro danou pasáž. Psal jsem tento článek déle takže se mi to potom nechtělo přečíslovávat. Proto pokud budete hledat některý obrázek použijte vyhledávací funkci prohlížeče. Pro IE je to CTRL+F.

Něco malo povídání

Tyto programy, nazývejme je balícími programy ať už se jim říká jakkoliv, se používají především ke dvěma účelům:

1, k zmenšení objemu daných dat
2, k lepšímu přenosu dat

add1, To se využívá převážně pokud chcete jakékoliv soubory přenášet, nebo potřebujete ušetřit místo na disku. Ne vždy tomu samozřejmě lze, pokud máte nějaký komprimovaný soubor jako je např. JPG, nebo komprimované video, tak od toho nelze očekoávat zźraky a výsledná velikost zabaleného souboru bude skoro stejná jako u zdrojového souboru.
Ale u ostatních souborů to význam má a rapidně se může zmenšit velikost a přitom daný soubor/y neztratíte a můžete je kdykoliv dostat z balíčku zpět.

add2, Představte si že potřebujete poslat např. emailem 20 fotek jako přílohu. No a teď si vemte že ten na druhé straně používá free emailovou schránku. Pokud mu je pošlete v tomto stavu v 20 fotek, nutíte toho na té druhé straně na každý jednotlivý soubor kliknout a uložit ho po jednom. Hrozná práce. No a proč mu ji nezjednodušit tím že pošlete jenom zabalený jeden soubor.
Dotyčný/á na druhé straně si tento 1 soubor st=ahne a rozbalí do adresáře a hned může prohlížet fotečky, nebo i cokoliv jiného. Je to VELKÉ zjedodušení a zrychlení (pokud ovšem ten na druhé straně umí s balícími programy pracovat, potom je tomu samozřejmě naopak).

Výsledné soubory se ukladaji tvz. zabalené s příponami nejběžněji *.ZIP, *.RAR a ještě spoustou dalších, které ale není v této chvíli třeba řešit, protože se s nimi asi tak často nesetkáte.

Doporučené programy

WinRar
Tento Sw je placený. No i když není zadarmo, je velmi výborný. Bude pracovat stejně spolehlivě na Windows 98 tak i na Windows NT/2000/XP. Umí rozbalit i jiné formáty než jenom svůj *.RAR (všimněte si koncovka VS jeho jméno), tak i další jako je *.ZIP a to zcela bez problémů.
Stáhnout lze na www.winrar.cz.
Program je v češtině.
Licence: platí se, bez zaplacení lze legálně používat pouze 30 dní, nebo pro rozbalovaní. I když program nevyžaduje za každou cenu zakoupení vězte že i tak platí licenční ujednání.

WinZip
Tento Sw je placený. Bude možná pracovat stejně spolehlivě i na Windows 98/NT , na Windows NT/2000/XP určitě mít problémy nebudete. Umí rozbalit i jiné formáty než jenom svůj *.ZIP (všimněte si koncovka VS jeho jméno), tak i další jako je *.RAR (většinou). Výhoda programu je že je primárně zabudován v windows XP (pro pokročilejší uživatele).
Stáhnout lze na www.winzip.cz.
Program je i v češtině.
Licence: platí se, bez zaplacení lze legálně používat pouze 30 dní, nebo pro rozbalovaní. I když program nevyžaduje za každou cenu zakoupení vězte že i tak platí licenční ujednání (vyjímku tvoří integrovaný unzip v Windows, ten je zdarma - teda po zaplacení operačního systému).

Zip Genius
Tento Sw je zdarma. No i když je zadarmo, je velmi výborný. Novë verze nebudou pracovat na Windows 98/NT (starší verze 5 to jěště uměly), ale na Windows 2000/XP bude pracovat naprosto spolehlivě. Umí rozbalit různé formáty *.RAR, *.ZIP i další méně běžné a to zcela bez problémů.
Stáhnout lze na www.zipgenius.it .
Program je v angličtině.
Licence: Nneplatí se pro domácí používání. Pokud by jste jej chtěli použít ve firmě máte možnost přispět autorům nějakou tu korunu, ale není to povinost (pokud někdo přijde na něco jiného prosím napište mi email).

Programy lze též postahovat klasicky na našich serverech, jako je :
www.stahuj.cz
www.slunecnice.cz

ZipGenius

Instalace

Program si stáhněte ze stránek viz. kapitola Doporučené programy. Po stáhnutí jej spusťte.
Jazyk nechte English, klikněte na Ok


obr č.1 - ZipGenius, volba řeči


obr č.2 - ZipGenius, krok 2

Zaškrtněte I accept agrement, potom klikněte na tlačítko Next


obr č.3 - ZipGenius, krok 3 odsouhlasení podmínek


obr č.4 - ZipGenius, krok 4 odsouhlasení podmínek

Nyní se vám nabídne cesta kam se program nainstaluje. Doporučení neměňte ji a klikněte na tlačítko Next. Program se Vás pravděpodobně optá zda chcete vytvořit adresář na zadané cestě. Potvrďte Ano, nebo Yes.


obr č.5 - ZipGenius, volba uložiště


obr č.6 - ZipGenius, jak se ma jmenovat v programech


obr č.7 - ZipGenius, imístění ikon


obr č.8 - ZipGenius, spuštění instalace
obr č.10 - ZipGenius, instalace


obr č.11 - ZipGenius, instalace


obr č.12 - ZipGenius, instalace


obr č.13 - ZipGenius, instalace


obr č.14 - ZipGenius, instalace


obr č.43 - ZipGenius, instalace


obr č.44 - ZipGenius, instalace


obr č.45 - ZipGenius, instalace

Zabalení

Cest je několik. Uk´žeme si tedy, jak jednoduše zabalit soubor dvěma cestami. Nejprve rychlá volba.
Postup 1 - rychlé zapakování
- označíme si nachystané soubory v adresáři (viz. obr č.27).
- klikneme pravým tlačítkem myši
- dáme volbu Zipgenius -> Create new archive, archiv se automaticky pojmenuje jako je název složky, potažmo jak se ten soubor bude jmenovat
- odklikneme a vytvoří se nám soubor např. v tomto případě zip.zip. TIP:je naprosto jedno jestli pracuji s 1 souborem, nebo jestli pakuji větší počet. Důležité je je mít označené.

Postup 2
- spustíme si program ZipGenius (nabídka Start -> programy).


obr č.47 - ZipGenius


- klikněte si na tlačítko New nebo si dejte v menu File -> New. Otevře se Vám dialog (viz. obr č.48), dáte next. poté se Vám oteře další formulář který Vás vyzve aby jste vybrali umístění archivu. Do kolonky Filename napište jeho jméno jaké budete chtít aby archiv měl a klikněte na tlačítko Next (viz. obr č.49).


obr č.48 - ZipGenius, dialog pakovani 1


obr č.49 - ZipGenius, dialog umístění archivu

- pokud budete chtít přidávat soubory necháte vybranou volbu Add files
budete-li chtít přidávat adresáře vyberete volbu Add folder. Další princip je úplně stejný. Nyní to předvedu na souborech.


obr č.50 - ZipGenius, volba jestli složky nebo soubory

- vyberete soubory a kliknete na tlačítko Add


obr č.51 - ZipGenius, přidání souborů do archivu

- chcete-li můžete archiv zaheslovat, stačí zaškrtnout volbu Password a napsat heslo. - v rámečku na obr č.52 ve volbě How to progress, lze nastavit zda se soubory mají při zabalování přepisovat, aktualizovat, nebo rovnou přesouvat a mazat ze zdrojového adresáře. - kliknete na tlačítko Proceed


obr č.52 - ZipGenius, způsob zabalení archivu

- takto nějak by měl vypadat výsledek


obr č.53 - ZipGenius, vytvořený archiv obsahující soubory

Přidání a smazání souboru z archivu

Chceme-li soubor z archivu odebrat, označíme ho kliknutím myši a zmáčkneme klávesu Delete, nebo vybereme vlevo ikonku Delete files (viz. obr č.54).


obr č.54 - ZipGenius, tlačítko smazat


Chceme-li soubor do archivu přidat, klikneme na tlačítko Add files, nebo na Add folder podle toho co chceme přidat (viz. obr č.55).


obr č.55 - ZipGenius, tlačítko přidat
obr č.56 - ZipGenius, ikonka na rozbalení
obr č.57 - ZipGenius, rozbalovací formulář

Rozbalení / unzip

Opět máme dva postupy.
Postup 1 - rychlé rozbalení
- na zabalený soubor klikneme pravým tlačítkem myši
- dáme volbu ZipGenius -> Extract here, to *, přičemž * je název složky kam se soubory z archivu rozbalí.
- odklikneme a vytvořía se nám složka / adresář s nazvaný jako zabalený soubor
TIP: ZipGenius -> Extract here znamená že se soubory rozbalí nikoliv do nové složky, ale do té samé kde je zabalený soubor umístěn.
ZipGenius -> Extract to znamená že se vám nabídne kam konkrétně chcete soubory rozbalit, jakmile si vyberete místo rozbalení.
Postup 2
- 2x poklikáme na zabalený soubor, nebo si jej najdeme pres ikonku Open.
- klikneme na ikonku Extract (viz. obr č.58), nebo v menu dame Edit -> Extract


obr č.58 - ZipGenius, ikonka extract

- zobrazí se formulář (viz. obr č.59) s dotazem kam chcete soubory rozbalit, až najdete cestu kam se soubory, kliknete na tlačítko Extract.


obr č.59 - ZipGenius, rozbalovací formulář

TIP: Pokud na obrázku č.59 zaškrtnete Create a folder from archiva name, tak ZipGenius automaticky vytvoří složku do které rozbalí soubory.

Odinstalace

Spuťte si přes nabídku Start -> Nastavení -> Ovládací panely . Spuťte si Přidat odebrat programy (viz. obr č.46). Najděte tento program v seznamu a dejte Odebrat.


obr č.46 - ZipGenius, Odinstalace

WinZip

Instalace


obr č.15 - WinZip, spuštění instalace

Nyní se vám nabídne cesta kam se program nainstaluje. Doporučení neměňte ji a klikněte na tlačítko Next. Program se Vás pravděpodobně optá zda chcete vytvořit adresář na zadané cestě. Potvrďte Ano, nebo Yes.


obr č.16 - WinZip, volba úložiště


obr č.17 - WinZip, wizard


obr č.18 - WinZip, poděkování


obr č.19 - WinZip, průběh


obr č.20 - WinZip, volba


obr č.21 - WinZip, průběh


obr č.22 - WinZip, associace typu přípon


obr č.23 - WinZip, ukončení instalace

Zabalení

Cest je několik. Uk´žeme si tedy, jak jednoduše zabalit soubor dvěma cestami. Nejprve rychlá volba.
Postup 1 - rychlé zapakování
- označíme si nachystané soubory v adresáři.


obr č.27 - WinZip, označené soubory


- klikneme pravým tlačítkem myši
- dáme volbu WinZip -> Add to *.zip, přičemž * je název složky, potažmo jak se ten soubor bude jmenovat
- odklikneme a vytvoří se nám soubor např. v tomto případě zip.zip.
Používáte-li nezaregistrovanou verzi objeví se dotaz zda jste srozumění s licenčními podmínkami (viz. obr č.28). Klikněte na tlačítko I Agree


obr č.28 - WinZip, liceřní podmínky

TIP:je naprosto jedno jestli pracuji s 1 souborem, nebo jestli pakuji větší počet. Důležité je je mít označené.

Postup 2
- spustíme si program Win Zip.


obr č.29 - WinZip


- klikněte si na tlačítko New nebo si dejte v menu File -> New archive. Otevře se Vám dialog (viz. obr č.30) aby jste vybrali umístění archivu. Do kolonky Název souboru napište jeho jméno a klikněte na tlačítko Ok.


obr č.30 - WinZip, dialog umístění nového archivu


- Nyní se otevře dialog vložení souboru do archivu (viz. obr č.31). Tento dialog je velmi důležitý a trošku si jej prohlédneme podrobněji.
nejprve si označíme soubory které budeme chtít vkládat. Je naprosto jedno zda to bude jeden, nebo i více. Označíme si je klasicky táhnutím myši, poklikem na ně apod. viz. ovládání windows.
dále zde máme volbu Action. Tato volba nám říká zda chceme soubory do archivu přidat a přepsat existující. (doporučuji nechat, na obrazku je to takto nastaveno). Nebo jestli Freshen ponechat soubory již dané v archivu beze změny, nebo Move přesunout do archivu a z složky smazat.
dále je zde tlačítko password, toto tlačítko nám zahesluje archiv, aby se do něj nedívala nepovolaná osoba.
no a konečne tlačítko Add. Tím přidáte soubory do archivu a okno se zavře.


obr č.31 - WinZip, dialog vložení nového souboru do archivu

- takto nějak se Vám vbudou shromaďovat soubory v archivu. Lze je bez problémů umazávat a přidávat.


obr č.32 - WinZip, listbox s přidanými soubory

Přidání a smazání souboru z archivu

Chceme-li soubor z archivu odebrat, označíme ho kliknutím myši a zmáčkneme klávesu Delete, nebo v menu vybereme Actions -> Delete.
Chceme-li soubor do archivu přidat, klikneme na tlačítko Add (viz. obr č.33), nebo v menu vybereme Actions -> Add.


obr č.33 - WinZip, tlačítko přidat

Zaheslování archivu

V menu si vyberete položku options -> password, zapíšete heslo a dáte ok.

Rozbalení / unzip

Opět máme dva postupy.
Postup 1 - rychlé rozbalení
- na zabalený soubor klikneme pravým tlačítkem myši
- dáme volbu WinZip -> Extract to folder *, přičemž * je název složky kam se soubory z archivu rozbalí.
- odklikneme a vytvořía se nám složka / adresář s nazvaný jako zabalený soubor
Používáte-li nezaregistrovanou verzi objeví se dotaz zda jste srozumění s licenčními podmínkami (viz. obr č.28). Klikněte na tlačítko I Agree
TIP: WinZip -> Extract to here znamená že se soubory rozbalí nikoliv do nové složky, ale do té samé kde je zabalený soubor umístěn.
WinZip -> Extract to znamená že se vám nabídne kam konkrétně chcete soubory rozbalit, jakmile si vyberete místo rozbalení.
Postup 2
- 2x poklikáme na zabalený soubor, nebo si jej najdeme pres ikonku Open.
- klikneme na ikonku Extract (viz. obr č.34), nebo v menu dame Actions -> Extract


obr č.34 - WinZip, ikonka extract

- zobrazí se formulář (viz. obr č.35) s dotazem kam chcete soubory rozbalit, až najdete cestu kam se soubory, kliknete na tlačítko Extract.


obr č.35 - WinZip, rozbalovací formulář

TIP: Pokud v ramečku 1 na obrázku č.35 napíšete lomítko můžete za něj rovnou napsat název adresáře. WinZip jej automaticky vytvoří.

Odinstalace

viz. odinstalace ZipGenius.

WinRar

Instalace

Nyní se vám nabídne cesta kam se program nainstaluje. Doporučení neměňte ji a klikněte na tlačítko Instalovat.


obr č.24 - WinRar, spuštění instalace a volba úložiště

všiměte si druhého rámečku, zde se zatrhávají asociace přípon, které bude tento program implicitně otevírat.


obr č.25 - WinRar, associace přípon

Zde je možné počíst si v licenčním ujednání


obr č.26 - WinRar, Ukončení instalace

Zabalení

Postup 1 - rychlé zabalení
- označíme si soubory které chceme zabalit (viz. obr č.27).
- klikneme pravým tlačítkem myši na označeném souboru/ech a dáme volbu Přidat do *.rar. Přičemž * označuje název budoucího souboru. Takže tam můžete mít i jiný název, dle aktuální situace.
- po odkliknutí se vytvoří nový zapakovaný soubor s koncovkou . (tečka) RAR.
TIP: volba Přidat do archivu Vám umožní různá nastavení vč. pojmenování výsledného souboru.

Postup 2
- otevřete si program WinRar. Pokud máte nezaregistrovanou kopii, odklikněte Zavřít (viz. obr č.36).


obr č.36 - WinRar, Licenční upozornění

- v listboxu se Vám zobrazí adresáře a soubory na disku. Je potřeba se přes ComboBox a proklikání se listboxem (poklikání myší na adresář apod. ) (viz. obr č.37) nastavit do adresáře kde jsou soubory k zabalení. Až se dostanete tam kde máte ty soubory, označte si je. Klasicky jako ve windows, tahnutím myši, kliknutím na něj, apod.


obr č.37 - WinRar, základní okno

- klikněte na tlačítko přidat v levém horním rohu, nebo v menu Příkazy -> Přidat soubory do archivu. Zobrazí se Vám formulář (viz. obr č.38) s následujícími vlastnostmi:
Jméno souboru - zde můžete změnit jméno souboru. Ale koncovka, tj. to co je za tečkou by měla zůstat zachována.
Vytvořit samorozbalovací SFX archív - tato možnost pokud je zaškrtnuta, vytvoří soubor typu EXE. Tzn. soubor který se po poklepání myši bude umět rozbalit a na PC na kterém se bude rozbalovat, nepotřebuje ani aby žádný balící SW byl nainstalován.
Rozdělit archiv do - zde si můžete vybrat buď z přednastavených možností, nebo si napsat svou vlastní velikost. Velikost se píše v bajtech! Využívá se to k tomu pokud třeba soubor, nebo archiv bude příliš velký aby jste si jej mohli rozdělit na řadu menších které se Vám už vejdou na média (diskety, CD atd.). Když položku nevyplníte tak se archiv nerozdělí a zůstane v celku at je vylký jakkoliv.
Způsob aktualizace - Opět si můžeme zvolit jakým způsobem mohou být soubory přepsány. Nechejte beze změny v defaultním nastavení.
- Klikněte na tlačítko Ok A hotovo.

obr č.38 - WinRar, dotazovací okno k zabalení archivu

Přidání a smazání souboru z archivu

Najedeme si do archivu 2x poklepáním levého tlačítka myši. Zobrazí se nám obsah zabaleného RAR souboru.
Chceme-li soubor z archivu odebrat, označíme ho kliknutím myši a zmáčkneme klávesu Delete, nebo v menu vybereme Příkazy -> Vymazat soubory.
Chceme-li soubor do archivu přidat, klikneme na tlačítko Přidat (viz. obr č.39), nebo v menu vybereme Příkazy -> Přidat soubory do archivu. Klasicky si vybereme které soubory a dáme Ok.


obr č.39 - WinRar, tlačítko přidat

Zaheslování archivu

V menu si vyberete položku Soubor -> heslo, zapíšete heslo, potom napíšete ješte jednou to samé heslo pro ověření a dáte ok (viz. obr č.40).


obr č.40 - WinRar, zadání hesla

Rozbalení / unrar

Opět máme dva postupy.
Postup 1 - rychlé rozbalení
- na zabalený soubor klikneme pravým tlačítkem myši
- dáme volbu Extrahovat do *, přičemž * je název složky kam se soubory z archivu rozbalí.
- odklikneme a vytvořía se nám složka / adresář s nazvaný jako zabalený soubor
Používáte-li nezaregistrovanou verzi objeví se dotaz zda jste srozumění s licenčními podmínkami (viz. obr č.36). Klikněte na tlačítko Zavřít
TIP: Extrahovat zde znamená že se soubory rozbalí nikoliv do nové složky, ale do té samé kde je zabalený soubor umístěn.
Extrahovat soubory... znamená že se vám nabídne kam konkrétně chcete soubory rozbalit, jakmile si vyberete místo rozbalení.
Postup 2
- najedeme si do zabaleného souboru viz. přidání do archivu.
- klikneme na ikonku Extrahovat do... (viz. obr č.41), nebo v menu dame Příkazy -> Extrahovat do určené složky


obr č.41 - WinRar, ikonka extrahovat

- zobrazí se formulář (viz. obr č.42) s dotazem kam chcete soubory rozbalit, až najdete cestu kam se soubory, klikněte na tlačítko Ok. Je to zase klasická stromová struktura. Kliknutím na + se adresář rozbalí.


obr č.42 - WinZip, rozbalovací formulář

TIP: Pokud v ramečku Cílová cesta na obrázku č.42 napíšete lomítko můžete za něj rovnou napsat název adresáře. WinRar jej automaticky vytvoří.

Odinstalace

viz. odinstalace ZipGenius.

12.7.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 482