moje weby:    Eshop - internetový obchod kde seženete parádní věcičky    www.imlok.net    elektrika (schémata, značky, postupy)    návody na deskové hry    Wordpress

iMlok.net
ÚvodMobilPocket PCPCČlánkyLicenční ujednáníKontakt
  

Video - Základní seznámení s VirtualDub a práce s ním

Ukážu Vám základní práci s programem VirtualDub. Tento program je volně šířítelný takže se výborně hodí na rychlou a v pravde základní práci s videem. V tomto článku se dozvíte jak sestříhat video, korekce jasnosti obrazu, pripadne ostrosti. Vložení loga, uložení videa a jeho komprese.

DOPORUČENÍ: nainstalujte si také kodeky. Jde predevším o kodek MPEG4 - XviD.

Instalace SW

Tak a jdeme na to, nejprve si stáhněte program VirtualDub (dále VD). VD si rozbalte na disku si vyhraďte trochu více místa na disku kde budemete pracovat s videem a to dle velikosti videa.
Stránky kde je možné stáhnout zmíněný program:
www.stahuj.cz


Načtení videa, základní práce s časovou osou a střih

Spusťte si program VD a dejte v menu File -> Open video file. Nyní máme dva zobrazene panely. Pokud ne, tak si v menu zakškrtněte: View -> Input video pane a Output video pane (viz obr č.1).
TIP: Jestli chcete mít obrazovky s video panely umístěné pod sebou je potřeba zaškrtnout v menu View -> Arrange video panes verticaly.


obr č.1 - jak vypadá program VirtualDub

Budeme převážne využívat časovou osu, tak se na ni podívejme blíž. Je na ní jezdec (viz obr č.2) a ten nám ukazuje kde na časové ose se nacházíme. Na obrázku je jezdec úplně na konci, tzn. že jsme na úplném konci videa. Můžete si s ním zkusit zahýbat myší ve stylu Drag&Drop (chytni a táhni).


obr č.2 - časová osa

Je to důležité i proto že nám to ukazije přesně snímek kde jsme. přesné určení snímku a času se nachází hned pod časovou osou ( viz obr č.3).


obr č.3 - určení aktuální pozice a času snímku

Pokud se chcete pohybovat presneji po časové ose, můžete používat šipky na klávesnici. Veškerá práce probíhá tedy tak, že si určíte moment v filmu a řeknete odkud, kam bude časový úsek vystřižen.
Nejprve si určíme Start (začátek) střihu. Najedeme jezdcem na daný okamžik. Když budete jezdcem pohybovat, bude se obraz hýbat, to nám pomůže lépe se orientovat. Když budeme tedy na snímku kde bude náš střih začínat, zmáčkněte klávesu HOME, nebo v menu Edit -> Set selection Start. Pod jezdcem se objeví malá značka.
Teď si najedeme na snímek kde náš střih skončí. Zde zmáčkneme klávesu END, nebo v menu Edit -> Set selection End. Pod jezdcem se objeví malá značka a na časové ose vybraný úsek se zašedí (viz. obr č.4).


obr č.4 - vybraný úsek na časové ose

No a nyní zmáčkneme klávesu Delete nebo v menu Edit -> Delete. Daný úsek je odmazán. TIP: Pokud chceme zrušit označení na časové ose, tak v menu Edit -> Clear selection. Zrusi se nám vybraný časový úsek.

Vkládání, spojování videa

V předešlém jsme se naučili vybrat si časový úsek videa. Případně jej smazat. Nyní na tomto budeme stavět dál. Dejme tomu že máme dvě videa uložená zvlášť na disku a chceme je dát dohromady, příp. to jedno vložit do určité části v tom prvním videu. Pokud chceme pouze videa spojit dopředu nebo za sebe, není nic jednoduššího než oetvřít si video č.1. Najet si jezdcem na začátek, nebo na konec a dát v menu File -> Append AVI segment. Video se připojí přesně tam kde stojí jezdec!
Takže tímto způsobem, lze vložit video č.2 do videa, ktere již máme otevřené na kterékoliv místo filmu!
Dále pokud pracujeme s jedním videem a chceme některou část filmu vykopírovat a vložit ještě jednou a to třeba i na jiné místo filmu, tak si ten kousek na časové ose označíme. Po označení zmáčkněte klávesovou zkratku pro kopírování CTRL+C, nebo v menu Edit -> Copy. Případně lze použít vyjmutí této části a její následný přesun do jiné části filmu klavesovou zkratkou CTRL + X, nebo v menu Edit -> Cut. Potom jezdcem najeďte na časové ose na misto kam budete cht=it zkopírovaný / vyjmutý kousek vložit. a zmáčkněte klávesovou zkratku CTRL + V, nebo v menu Edit -> Paste. V dané pozici se vyjmutíy snímek opět vloží.

Ukládání videa

Upravené video uložíme tak že klikneme v menu na File -> Save as AVI. Otevře se dialogové okno, v kterém si video můžeme pojmenovat v textboxu s nadpisem Název souboru a dáme tlačítko Uložit. Budete-li chtít výsledný soubor zmenšit přečtěte si pasáž o komprimaci videa.

Použití filtrů (jas, konstrast, ostrost...)

Filtry slouží k různým účelům. Záleží na tom který použijete, v každém případě vždy nějak pracují s videem. A to povětšinou s celým ne pouze s nějakým úsekem. Nutno tedy říct, že pokud je budete chtít použít jen na vybranou část, budete muset video rozstříhat na menší díly a potom opět složit dohromady.
Filtry se používají tak že si kliknete na menu Video -> Filters. Zde dáme tlačítko Add a vybereme si ze seznamu filtrů ten který chceme použít. pokud jej máme vložený a chceme jej přenastavit, lze to udělat tlačítkem Configure. Chceme-li jej odstranit z listu použití klikneme na tlačítko Delete.
Zkusím vyjmenovat asi tak ty nejdůležitější filtry:

- Brightness/contrast - tento filtr upravuje jasnost a světlost videa. Me nějak nevím přč nefungoval.
- logo - tento filtr Vám umožní vložit si svůj obrázek (logo prostě jakékoliv bmp / jpg / gif...) do videa. A to tak ze si určíme pozici z předdefinovaých pozic (tlačítka se šipkama), nebo ji zadáme přes číslo jako na ose v matematice X a Y v textboxech X Offset a Y Offset. Daný obrázek vybereme v textboxu nadepsaném Logo image.
- grayscale - tento filtr zúůsobí že video bude převedeno do černobílého formátu.
- sharpen - tento filtr doostří obraz, pokud potřebujete. Jezdcem si nastavíte na kolik. U tohoto filtru lze použít tlačítko Show preview. Toto tlačítko Vám umožní pri ostření obrazu se podívat na náhled jak to bude vypadat. TIP: zkuste jezdecem zahýbat sem a tam ať vydíte jak moc se obraz zaostří. Pozor! funguje to ale jak u fotografie, pokud se doostřování přeýene, začne obraz pixelovat, kostičkovat se!
- Rotate - tento filtr natočí video na vybranpui stranu. Viz. článek uprava natočení videa.

Uložení komprimovaného videa

K čemu vlastně je komprimovat video, když si krásně zabíirá svých několik desitek megabitů na disku a je mu dobře? Zkuste si představit že se pokusíte poslat přátelům svůj pár vteřinový klip z dovolené a ten nekomprimovaný bude zabírat třeba až 60 i více mega. To co půvopdne mělo být na rychlé pobavení se stane noční můrou a to jistě nechcete. Takže budete muset vymyslet nějaký způsob jak k nim klip dostat a přitom jej co nejvíce umírnit na rozumnou velikost. Ono konec konců kolik lidí má tak velkou schránku nebo tak dobré pripojení k netu že je ochotno čekat i tˇřeba 30 min než se mu takové video stáhne. Nabízím Vám jeden ze způsobů, nikoliv jediný jak takovéto video poslat, nebo uchovat na disku.
Ještě nutno říct, že platí pravidlo: čím větší komprese, tím větší ztráta kvality obrazu, zvuku. Proto se dá říct že zde neexistuje přesný návod tohledělejte tak a tak. Spíše je to o experimentování kdy bude výsledek nejvíce odpovídat tomu co jste ochotni říct, takto mi to stačí. Také mějte na paměti že s příliš komprimovanými videi, se špatně pracuje. Buď mají již tak ěpatnou kvalitu, nebo musí SW jako VD přepočítávat snímky a o to mu déle trvá střih, případně jakákoliv práce s videem! Napíši princip jak na tu komprimaci.
Pokud chcete komprimovat, musíte mít nainstalované kodeky. Doporučuji stáhnout kodeky All in one, příp. Codec pack all in 1. Je velmi důležité aby tento kodek pack obsahoval codec zvaný MPEG4 - XviD . Ten budeme používat my.
Nyní předpokládejme že video máme sestříhané, dané filtry které potřebujeme.
Klikněte v menu na Video -> Compression. Objeví se Vám obrázek č.5.


obr č.5 - Volba komprese, bez kodeku a komprese

Na obrázku vidíte, že v této chvíli je video bez komprese. Takto jej pravděpodobně budete mít i vy. No a my nyní navolíme v této chvíli jeden z nejlepších kodeků na kompresi a to kodek MPEG4 - XviD .
Nalistujte te si ho a klikněte na něj, podsvítí se Vám tlačítko Configure (viz. obr č.6). Klikněte na toto tlačítko..


obr č.6 - Volba komprese, kodek XviD

Nyní se vám objeví formulář kde si můžete posuvníkem zvolit velikost komprese (viz. obr č.7).
Maximum quality = Maximální kvalita videa
mějte na paměti že čím větší komprese, tím je soubor menší, ale také video méne koukatelné.


obr č.7 - Volba komprese, nastavení komprese kodeku XviD

Řešení problémů:

Dotaz:
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Stalo se mi OMYLEM, že jsem si nainstalovala jakýsi kodek, když jsem zjistila, že je k ničemu, tak jsem ho odinstalovala a vyhodila. Teď mi nejdou přehrát videa - píše, že jsou komprimovaný. Jak je to možný a jak se toho zbavit? Děkuji

Odpověď:
Vas problem je v tom ze jste pravdepobone odinstalovala i jiny kodek, nebo az tak k nicemu nebyl.

Moje doporuceni:
I kdyz se Vam bude zdat ze tento kodek nepotrebujete, nechte si jej tam. Pri instalaci kodeku se muze (ale nemusi) stat ze prepise primo i nejakou knihovnu v Windows. A pokud jste nejaky takovyto nainstalovala, nikdy nevite v budoucnu zda ho navyuzijete. Navic to nezabira moc mista a spousti se pouze tehdy pokud je potreba na prehrani videa / hudby.

Pokud si ale budete chtit udelat poradek v PC za kazdou cenu, potom odinstalujte
vsechny kodeky. Pri odinstalaci pokud se zepta ze DLL muze pouzivat i jiny program a chtete jej odebrat, odpovite : PONECHAT. No a potom si znovu nainstalujte balicek viz. nize. Tim budete mit cisto a vse v poradku.

Oprava:
V kazdem pripade, stahnete si ze www.stahuj.cz All in 1. Balicek obsahuje nejpouzivanejsi kodeky a jiste po nainstalovani tohot se vyresi Vas problem.

Odkaz: /www.stahuj.centrum.cz

Dotaz:
ahoj Mám ale probl. - jak dostat kodek do vdubu? mám nainst. all in one ale vdub mi nabízí jen ty svoje. díky

Odpověď:
ahoj, normalne jej tam nainstalujes. Nejlepsi kompresi se poziva kodek Xvid , neboli mpeg 4. Pokud se ti tento kodek nenainstaloval s ALL in one, zkus si jej stahnout samostatne treba z :
www.stahuj.cz

Pokud chces nejaky specialni kodek, tak treba potrebujes AC3 pro grabovani DVD. Ten se opet instaluje klasicky, stahnes si kodek, (a ted je li to exe odklikas to, neni li to exe) kliknes pravym tlacitkem a das instalovat

10.7.2007 - Mlok -


Copyright   - MLOK -
Počet návštev: 483